Czym jest bliźniak?

Pojęcia takie jak „dom w zabudowie szeregowej” czy „dom w zabudowie bliźniaczej” nie zostały zdefiniowanie w przepisach prawa budowlanego. Pomimo tego wielu z nas doskonale potrafi sobie wyobrazić jak wyglądają te rodzaje budynków. Domy bliźniacze stawiane przez deweloperów lub też innych inwestorów czy osoby prywatne muszą być trwale związane z gruntem, a ich przestrzeń wydzielona za pomocą przegród budowlanych (ścian). Muszą także zostać zbudowane na fundamentach i mieć dach.  Są to więc nieruchomości służące zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiące konstrukcyjnie odrębną całość.  Dodatkowo, w takim budynku – bliźniaku – można wydzielić maksymalnie dwa lokale mieszkalne czy też lokal mieszkalny i lokal użytkowy, którego ograniczenie powierzchniowe nie powinno przekroczyć 30% powierzchni całego budynku.

Dlaczego warto kupić bliźniaka od dewelopera?

Istnieje wiele powodów, dla których kupno bliźniaka od dewelopera jest bardzo opłacalne. Wśród najważniejszych z nich należy wyróżnić doświadczenie działalności w branży wielu firm działających na tym obszarze (takich jak na przykład firma AM Projekt oferujących jednocześnie usługi dodatkowe takie jak montaż paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła). Doświadczenie to pozwala im na zatrudnianie sprawdzonych ekip budowlanych, doskonale znających się na wykonywanej pracy, dzięki czemu realizacja inwestycji przebiega bezproblemowo i sprawnie. Dodatkowo deweloperzy, od których kupić można bliźniaka często prowadzą współpracę z cenionymi doradcami kredytowymi i mogą polecić ich usługi Klientom

Korzystna lokalizacja bliźniaka

Co sprawia, że bliźniaki stanowią tak popularną inwestycję wśród szerokiego grona klientów firm deweloperskich? Istotną rolę odgrywa tutaj lokalizacja domów w zabudowie bliźniaczej. Zazwyczaj budowane są one na obrzeżach miast i jednocześnie bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Deweloperzy często też stawiają na budowę tego typu obiektów na osiedlach domów bliźniaczych dbając jednocześnie o rozbudowaną infrastrukturę wewnętrzną, występowanie wspólnych części użytkowych takich jak parki czy place zabaw oraz zapewniając miejsca na lokale usługowe (sklepy spożywcze, salony fryzjerskie, apteki i inne). Zaletą osiedli bliźniaków jest także spójność wizerunkowa – inwestycje realizowane przez tego samego dewelopera zazwyczaj budowane są w podobnym układzie, posiadają jeden kolor elewacji, zaprojektowane są w taki sposób by każdemu budynkowi zapewniać prywatność.

Prywatność, jaką zapewnia bliźniak od dewelopera

Deweloperzy zajmujący się budową i sprzedażą bliźniaków doskonale wiedzą w jaki sposób rozplanować ich układ, by zapewnić właścicielom jak największą prywatność. Doskonale zdając sobie sprawę z tego, że to właśnie aspekt prywatności jest decydujący przy zakupie tego typu budynku – deweloperzy tak rozplanowują układ pomieszczeń, by ewentualny hałas od sąsiada zamieszkującego drugą część budynku był jak najmniej słyszalny. Najczęściej więc bliźniaki od deweloperów stykają się garażami, część sypialna zlokalizowana na górnej kondygnacji budynku, a część dzienna (kuchnia, salon i łazienka gościnna) – na dolnej. Dla wielu właścicieli domów w zabudowie bliźniaczej ważne jest także posiadanie własnej przestrzeni zewnętrznej – ogródka, który mogą urządzić według własnego uznania i który – zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa i powszechnej samoizolacji – okazał się w wielu przypadkach niezbędny by nie pozostać całkowicie zamkniętym w domu. Jak wspomniano wcześniej – część domu w zabudowie bliźniaczej może być przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej, co również stanowi jeden z bardziej istotnych argumentów przemawiających za zakupem tego typu obiektu. Wówczas możliwe jest wydzielenie osobnego wejścia dla klientów po to, by nie musieli oni spotykać się z domownikami.

Inne zalety bliźniaka

Bliźniaki stawiane przez deweloperów mają wiele, innych zalet oprócz tych wspomnianych wcześniej. Wśród najważniejszych z nich należy zaliczyć możliwość wyboru preferowanego sposobu ogrzewania: ogrzewania za pośrednictwem gazu ziemnego (jeśli dostępna jest taka opcja); ogrzewania za pośrednictwem pomp ciepła czy też innych rozwiązań. Kolejnym argumentem przemawiającym za kupnem bliźniaka od dewelopera jest – zazwyczaj – możliwość zmiany przez klientów układu pomieszczeń na etapie projektowania układu budynku lub gdy jego budowa jest w odpowiednio wczesnej fazie realizacji. Dla osób pragnących uzyskać prywatność (w postaci własnej przestrzeni i ogródka) i jednocześnie nie chcących ponosić wysokich kosztów – bliźniak stanowi idealne rozwiązanie, gdyż jego budowa – dzięki wspólnej ścianie – jest znacznie niższa aniżeli domu wolnostojącego. Bliskość sąsiada również może być ogromną zaletą, zwłaszcza w przypadku gdy domownicy często podróżują. Wówczas sąsiad może poinformować właścicieli gdy na teren posesji wejdzie osoba niepowołana lub powiadomić odpowiednie służby.

Podsumowanie

Kupno bliźniaka od dewelopera ma wiele zalet dlatego też tak wiele osób decyduje się na podjęcie tak ważnej, życiowej decyzji. Deweloperzy działający w branży od dłuższego czasu wspierają klientów w zakresie pozyskania finansowania z banku (kredytu), gdyż najczęściej współpracują z doradcami kredytowymi. Znając doskonale tajniki branży potrafią realizować inwestycje bezproblemowo, szybko, terminowo korzystając z wysokiej jakości materiałów dostępnych często w bardziej atrakcyjnych cenach aniżeli te materiały dostępne dla osób prywatnych.