Definicja fotowoltaiki.


W celu udzielenia precyzyjnej odpowiedzi na zadane pytanie odnośnie kosztów fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego dwulokalowego oraz montażu paneli fotowoltaicznych na bliźniaku niezbędne jest najpierw poznanie pojęć „fotowoltaika” czy też „instalacja fotowoltaiczna”. Fotowoltaikę definiuje się jako proces, w którym do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystywane jest promieniowanie słoneczne.  Jest to także dziedzina nauki oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego z wykorzystaniem zjawiska fotowoltaicznego. Z kolei „instalacją fotowoltaiczną” nazywa się zespół urządzeń, które niezbędne są do zachowania prawidłowego przebiegu procesu przemiany energii słonecznej w energię elektryczną. Urządzenia te (panele fotowoltaiczne inaczej zwane modułami oraz inwerter/ falownik) umożliwiają wytwarzanie energii oraz wyprowadzanie mocy i wprowadzanie jej do sieci niskiego lub średniego napięcia, której moc nie może przekroczyć 40 kW. Do prawidłowego funkcjonowania całej instalacji fotowoltaicznej niezbędne jest także zamontowanie zabezpieczeń przeciwnapięciowych oraz systemu montażowego koniecznego do zamocowania paneli.


Jak działają panele fotowoltaiczne?


Panele fotowoltaiczne wykonuje się z mono lub polikrystalicznego krzemu i przybierają one postać ogniw fotowoltaicznych, które następnie umieszcza się w obudowie w sposób szeregowy i odpowiednio zabezpiecza.  Zadaniem ogniw fotowoltaicznych jest zamiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wygenerowany w taki sposób prąd przepływa wówczas przez inwerter (falownik), którego rolą jest przekształcanie prądu w prąd przemienny występujący w gniazdkach elektrycznych. Wspomniane wcześniej zabezpieczenia przeciwnapięciowe chronią instalację przed wyładowaniami elektrycznymi i przepięciami dlatego też możliwe jest bezpieczne użytkowanie fotowoltaiki, bez obawy o niestabilność w dostawach prądu czy też ryzyko wystąpienia pożaru w przypadku przegrzania całego mechanizmu.

Jakie są korzyści z montażu paneli fotowoltaicznych na bliźniaku?

Panele fotowoltaiczne na bliźniaku niosą za sobą wiele korzyści. Wśród najważniejszych z nich należy zaliczyć niezależność energetyczną rozumianą jako niezależność od zmian cen za energię elektryczną narzucaną przez dostawców energii. Jest to czynnik niezwykle istotny, gdyż w dobie współczesnego kryzysu inflacyjnego ceny te nieustannie są podnoszone, co niesie za sobą konieczność wygenerowania dodatkowych oszczędności by opłacić rachunek za prąd i ogrzewanie. Wśród innych korzyści wynikających z montażu paneli fotowoltaicznych na bliźniaku wyróżnia się szybki zwrot z inwestycji - rachunki za prąd zostają obniżone, gdyż właściciel bliźniaka sam generuje prąd a tym samym początkowe nakłady poniesione na instalacje fotowoltaiczną szybko się zwracają. Inne zalety to: podniesienie wartości nieruchomości, możliwość uzyskania dotacji i odliczeń od podatku, aspekt ekologiczny.

Koszty założenia fotowoltaiki w bliźniaku.

To, ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej zależy od kilku czynników. Koszty są zróżnicowane przede wszystkim z uwagi na region, w jakim pragnie się założyć panele fotowoltaiczne w bliźniaku oraz konkurencyjności firm oferujących tego typu usługi danym regionie (im większa konkurencja, tym niższe ceny za wykonanie usługi). Decydującym czynnikiem mającym wpływ na koszta jest wielkość pokrycia dachowego, na jakim chcemy założyć panele fotowoltaiczne oraz to czy będą one montowane na dachu czy też na gruncie. W przypadku montażu na dachu ważną rolę odgrywa również kierunek nachylenia dachu (północ, południe, wschód, zachód) oraz to w jakim stopniu dach jest zacieniony przez inne obiekty na przykład sąsiadujące budynki czy drzewa (w pełni zacieniony, częściowo zasłonięty). Niektóre firmy deweloperskie, takie jak na przykład AM Projekt, oferują usługi montażu  systemów fotowoltaicznych zarówno w trakcie realizacji inwestycji (budowy domu) jak i po jej zakończeniu (montaż paneli na gotowych obiektach). W ten sposób kupujący bliźniak od dewelopera mają zagwarantowaną niezależność energetyczną od samego początku zamieszkiwania w nowym obiekcie, a eksperci firmy służą fachową pomocą i doradztwem w zakresie pozyskania dofinansowań, doboru odpowiednich rozwiązań itp. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązania jest to, że firma deweloperska oferująca usługi montażu paneli fotowoltaicznych zadba o to, by instalacja została zamontowana w odpowiednim momencie, co pozwala na uniknięcie konieczności przeznaczenia dodatkowych środków finansowych na przykład w sytuacji, gdy elewacja budynku lub pokrycie dachowe zostaną uszkodzone.


Ile można zaoszczędzić?

Podstawowym pytaniem, jakie zadają sobie właściciele domów w zabudowie bliźniaczej pragnący przeznaczyć środki finansowe na instalację paneli fotowoltaicznych jest „Ile na tym zaoszczędzę”. Wysokość oszczędności będzie zróżnicowana w zależności od wspomnianych już wcześniej czynników takich jak obszar dachu czy też gruntu jakim pokryte są panele fotowoltaiczne, stopień zaciemnienia paneli fotowoltaicznych, moc wybranej instalacji. Ważną rolę odgrywa także poziom zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Nie budzi jednak żadnych wątpliwości fakt, iż w dłuższej perspektywie instalacja paneli fotowoltaicznych w bliźniaku jest bardzo opłacalna. Opierając się na przykładzie instalacji fotowoltaicznej wyróżniającej się mocą  5kW, rocznie można zaoszczędzić nawet trzy tysiące złotych, co w przeliczeniu na dziesiątki lat użytkowania generuje ogromne zyski.


Podsumowanie

Powszechnie wiadomo, iż montaż paneli fotowoltaicznych w bliźniaku to opłacalna inwestycja, zwłaszcza jeśli realizowana jest przez dewelopera posiadającego wieloletnie doświadczenie działalności w branży. Koszta takiej inwestycji są zróżnicowane jednakże należy pamiętać, iż tutaj również przewagę zyskują takie firmy jak AM Projekt, gdyż mogą oni zaproponować Klientom instalację takiego rozwiązania w naprawdę korzystnej cenie.