Co to jest pompa ciepła i jak działa?


Pompą ciepła nazywa się rodzaj urządzenia, którego zadaniem jest wymuszanie przepływu ciepła z miejsc o niższej temperaturze (zwanych dolnym  źródłem) do miejsc o wyższej temperaturze (zwanym górnym źródłem). By zjawisko to mogło zachodzić potrzebna jest energia dostarczana z zewnątrz. Źródłem takiej energii jest grunt, woda lub powietrze. Energia ta jest kierowana – z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń i systemów – do instalacji grzewczej zlokalizowanej wewnątrz budynku.  Warto zaznaczyć, iż jedynie 25% pomp ciepła wykorzystuje do pracy energię elektryczną, a pozostałe 75% urządzeń działa w oparciu o zasoby naturalne.

Działanie pompy ciepła polega na pobieraniu energii cieplnej z zewnątrz i transportowaniu jej – z wykorzystaniem układu chłodniczego – do instalacji grzewczej.  Głównymi częściami pomp ciepła są skraplacze, zawory dławiące, parownik ii sprężarki.   Pompy ciepła działają na podobnej zasadzie jak chłodziarki z tym, że ich zadaniem jest nie chłodzenie, a ogrzewanie pomieszczeń, a także wody użytkowej.  Ciepło wypompowywane jest z otoczenia o niskiej temperaturze, następnie podgrzewane i oddawane do docelowego pomieszczenia.


Czy pompa ciepła jest opłacalnym sposobem ogrzewania domu?


To, czy ogrzewanie domu z wykorzystaniem pompy ciepła jest opłacalne zależy przede wszystkim od tego jak wysokie są koszty instalacji tego typu rozwiązania i czy w dłuższej perspektywie czasowej domownicy więcej zaoszczędzą na ogrzewaniu aniżeli w nie zainwestują.  Specjaliści zwracają szczególną uwagę na fakt, iż zdecydowana większość pomp ciepła jest opłacalnym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie czasowej dlatego, że zyski znacząco przewyższają koszta jakie ponosi się korzystając z alternatywnych źródeł ogrzewania budynku i wody użytkowej.  Dodatkowo osoby ogrzewające dom na przykład z wykorzystaniem paliw kopalnianych takich jak węgiel lub za pomocą pelletu czy też ekogroszku muszą liczyć się z możliwością podniesienia cen tych produktów na rynkach.


Jakie są koszty związane z instalacją pompy ciepła i jak się kształtują?   

Osoby rozważające instalację pompy ciepła muszą brać pod uwagę kilka czynników, które w sposób istotny mogą wpływać na koszt instalacji tego rozwiązania. Po pierwsze na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp, mniej lub bardziej znanych firm. Niezwykle istotną kwestią jest ich odpowiedni dobór oraz parametry, jakie mają. Im większa renoma producenta pompy ciepła, większa jej wytrzymałość, dłuższy okres gwarancyjny i lepsze parametry – tym wyższa cena urządzenia.  Nie bez znaczenia jest również przeznaczenie pompy – czy ma to być pompa wodna, powietrzna czy  tez gruntowa.  Drugim istotnym czynnikiem jest klasa energetyczna budynku  - budynki starszej generacji, przy budowie których wykorzystane zostały niskiej jakości materiały budowlane oraz źle izolowane będą wymagały pompy o większej mocy, co również wiążę się z wyższym kosztem jej zakupu. Istotnym czynnikiem jest powierzchnia domu, jaka ma być użytkowana. Dlaczego jest to tak istotne? Z uwagi na fakt, iż pompy o większej mocy będą potrzebne do ogrzewania większych powierzchni, a jednocześnie potrzebnych jest więcej podłączeń. W przybliżeniu dla domu  od 120-160 metrów kwadratowych powierzchni cena samej pompy i jej instalacji może wynosić od 25 – 45 tysięcy złotych. Nie bez znaczenia jest  rodzaj ogrzewania zastosowanego w budynku – inne koszty generować będzie ogrzewanie podłogowe, a inne grzejnikowe.  Koszta instalacji pompy ciepła oraz całej instalacji oraz montażu różnią się również ze względu na lokalizację – firmy montażowe świadczące usługi w większych miastach mogą żądać za wykonanie usługi większej ceny.


Czy pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska?    

Pompy ciepła są urządzeniami przyjaznymi dla środowiska z uwagi na fakt, iż aż 75% energii, którą wykorzystuje się do ich prawidłowego działania pobierają z odnawialnych źródeł energii takich jak woda czy powietrze. Pompy ciepła nie przyczyniają się do emisji zanieczyszczeń do środowiska. Emisja szkodliwych czynników pojawia się wyłącznie w momencie produkcji pompy w zakładach produkcyjnych  oraz w momencie zasilania pompy ciepła jeśli użytkownicy nie korzystają ze wspomnianych wcześniej odnawialnych źródeł a z energii elektrycznej. Sama pompa, działająca dzięki naturalnym źródłom energii, wykazuje działanie neutralne ze względu na emisję dwutlenku węgla do atmosfery.  Brak emisji gazów cieplarnianych, brak procesów spalania i niewytwarzanie przez pompę szkodliwych spalin czy sadzy sprzyjają globalnej ochronie klimatu.

Jak dobrać odpowiedni rodzaj pompy ciepła do swojego domu?

Przy wyborze pompy ciepła niezbędna jest wiedza nie tylko o rodzajach tego typu urządzeń dostępnych na rynku, ale także wiedza o posesji, na jakiej ma zostać zainstalowane to rozwiązanie.  Po pierwsze należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy pompa ciepła ma stanowić główne i jedyne źródło ogrzewania czy też być rozwiązaniem dodatkowym. Po drugie istotne jest czy chcemy – za pomocą pompy ciepła - tylko podgrzewać wodę użytkową czy też ogrzewać dom. Trzecim, istotnym czynnikiem jaki należy rozważyć jest źródło z jakiego ma korzystać pompa ciepła, czyli zweryfikowanie czy na terenie posesji są wody gruntowe, z których można by czerpać energię czy na terenie posesji płynie rzeczka o odpowiednio dużej mocy do wytwarzania energii czy też energia ta będzie czerpana nie z wody a z gruntu lub powietrza.

Podsumowanie – Czy pompa ciepła to dobry wybór dla Twojego domu? Koszty  korzyści.

Biorąc pod uwagę wszelkie korzyści wynikające z posiadania i użytkowania pompy ciepła można uznać, iż jest to bardzo korzystne i bardzo opłacalne rozwiązanie pozwalające nie tylko na generowanie oszczędności finansowych, ale także na ochronę środowiska.  Początkowe nakłady finansowe jakie należy ponieść na instalację pompy  bardzo szybko się zwracają, a sama pompa w sposób efektywny ogrzewa dom i podgrzewa wodę użytkową nie generując przy tym hałasu. Dodatkowym atutem pomp ciepła jest to, że ich działanie nie wymaga nakładów pracy człowieka, czyli oszczędzamy także czas, który możemy spożytkować inaczej. Odpowiadając więc na pytanie kiedy opłaca się pompa ciepła można śmiało stwierdzić, że zawsze.