Dom a mieszkanie – poznaj różnice!

Wydawać by się mogło, iż różnica między domem a mieszkaniem jest oczywista, ale czy na pewno? Dla wielu oczywistym jest, że mieszkania mają mniejszy metraż aniżeli domy, lecz obecnie nie jest to regułą. Jeszcze do niedawna dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce charakterystyczne było tworzenie mieszkań o metrażu od 30 do 60 metrów kwadratowych. Uwarunkowane to było w głównej mierze możliwościami finansowymi kupujących. Obecnie w budownictwie mieszkaniowym także przeważa trend tworzenia mieszkań o podobnym metrażu jednakże coraz popularniejsze staje się kreowanie mieszkań większych. Tego typu mieszkania – o metrażu zbliżonym do metrażu domów – cieszą się popularnością wśród osób szukających rozwiązania pośredniego pomiędzy dużym metrażem domu, a wygodą zakupu mieszkania (na przykład: brak konieczności koszenia trawy wokół posesji, możliwość zamieszkania bliżej centrum miasta). Różnica wynika również ze wspomnianej wcześniej lokalizacji – w centrach miast zazwyczaj powstają budynki wielorodzinne, a ich mieszkańcy cenią sobie niewielką odległość od punktów edukacyjnych (przedszkoli, szkół, uniwersytetów), miejsc rozrywki, sklepów, galerii handlowych. Z kolei domy budowane są na obrzeżach, a firmy deweloperskie takie jak AM Projekt dbają o to, by mieszkańcy domów – niezależnie od tego czy są to budynki wolnostojące, domy w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej – mieli zagwarantowany spokój a w razie potrzeby – by mogli szybko dostać się do innych lokalizacji. Osoby zastanawiające się czy kupić mieszkanie w bloku czy dom powinni mieć na uwadze także zieleń, która często otacza dom lub jest w jego pobliżu; możliwość swobodnego przemieszczania się po terenie działki dzieci i zwierząt; ciszę; możliwość założenia własnego ogródka warzywnego lub kwiatowego. Zwolennicy mieszkań cenią sobie wygodę, jaką zapewnia im budynek wielorodzinny – brak konieczności koszenia trawy, naprawiania płotów, cieknącego dachu. Podejmując decyzję o zakupie domu czy mieszkania należy przede wszystkim zastanowić się jakie są nasze priorytety i cele.

Dom a mieszkanie – które rozwiązanie lepiej odpowiada Twoim potrzebom?

Nie istnieje dobra odpowiedź na pytanie: „Co jest lepsze? Dom czy mieszkanie”. Wszystko zależy od tego, jakie potrzeby mają potencjalni kupujący. Osoby starsze z pewnością docenią mieszkanie, gdyż nie muszą oni martwić się o ogrzewanie, prace porządkowe wokół własnego lokum, remonty i konieczność oszczędzania na nie pieniędzy (zazwyczaj przeznaczany jest na nie fundusz remontowy wspólnoty). Dla rodzin z dziećmi od wygody bardziej istotny może okazać się większy metraż oraz możliwość swobodnego poruszania się dzieci po obszarze całej posesji. Rodzice mogą wówczas pozwolić dzieciom bawić się na podwórku podczas gdy oni sami spędzają czas razem z nimi lub zajmują się czymś innym. Z racji tego wiele rodzin z dziećmi decyduje się nie na zakup mieszkania w bloku a domu. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku właścicieli zwierząt – dla nich również bardziej korzystną opcją będzie zakup domu. Zamieszkanie w domu jest dobrym rozwiązaniem dla osób pragnących mieć własny ogródek. Mieszkając w budynku wielorodzinnym – i pragnąc mieć ogródek – musieliby oni ponieść dodatkowe koszty na zakup działki i liczyć się z koniecznością dojeżdżania do niej. Dokonując zakupu warto zastanowić się nad tym czy jesteśmy osobą pragnącą towarzystwa – wówczas lepszą decyzją będzie zakup mieszkania w budynku wielorodzinnym, czy też preferujemy samotność.

Wygoda i przestrzeń – zastanów się czy dom czy mieszkanie zapewni Ci większy komfort?

Kwestia komfortu jest kluczowa w przypadku podejmowania decyzji o długoterminowej inwestycji, jaką jest zakup domu czy mieszkania. Podobnie jak w przypadku odpowiedzi na pytanie „Które rozwiązanie – dom czy mieszkanie – bardziej odpowiada Twoim potrzebom”, komfort również będzie różnie postrzegany przez potencjalnych nabywców. Dla jednych komfortem będzie duży metraż; dla innych funkcjonalny, przemyślany i dobrze zaprojektowany układ mieszkania czy domu (prym w tej dziedzinie wiedzie firma AM Projekt mająca wieloletnie doświadczenie działalności w branży i doskonale wpisująca się w oczekiwania i potrzeby klientów); jeszcze inni za komfort uznają posiadanie własnej działki, którą mogą dowolnie zagospodarować. Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy mieszkaniem w bloku czy domem dla ostatniej wymienionej kwestii – posiadania ogrodu – może być zakup mieszkania na parterze z dostępem do wydzielonego przed częścią mieszkalną ogródka. Często jednak cena tego typu mieszkań jest wyższa aniżeli standardowa cena mieszkania. Komfortowy powinien być sam zakup nieruchomości – niezależnie od tego czy jest to dom czy też mieszkanie. Jak to rozumieć? Osoby pragnące dokonać bezstresowego zakupu powinny skorzystać z usług firm deweloperskich oferujących w ramach kooperacji usługi (lub polecających usługi) doradców kredytowych i zajmujące się kontaktem z bankami po to, by kupujący nie musiał pośredniczyć w tym procesie.

Koszty zakupu i utrzymania – czy obie opcje kryją się w Twoim budżecie?

Zarówno koszty zakupu jak i utrzymania mieszkania/domu zależą przede wszystkim od lokalizacji w jakiej został postawiony budynek. Ceny zakupu będą większe w centrach miast, a niższe na obrzeżach. Decydujący jest także metraż oraz opcje dodatkowe i udogodnienia, na jakie zdecyduje się kupujący. W przypadku zakupu domu na podwyższenie ceny zakupu wpływa montaż instalacji fotowoltaicznych czy też pomp ciepła jednak nie budzi żadnych wątpliwości fakt, iż warto skorzystać z usług firm deweloperskich oferujących wykonawstwo tego typu usług już podczas budowy domu, gdyż wówczas kupujący nie musi w przyszłości ponosić kosztów montażu czy też ponownego zagospodarowania terenu. Dodatkowo może od razu generować oszczędności i chronić środowisko naturalne. W kwestii zakupu domu ogromne znaczenie jeśli chodzi o cenę nieruchomości ma także wielkość działki. W przypadku mieszkań – cena wzrasta jeśli kupujący zdecyduje się na większy metraż, ogródek przy mieszkaniu, garaż podziemny, miejsce parkingowe. Czasami na cenę wpływa także usytuowanie mieszkania względem budynku wielorodzinnego, czyli piętro, na jakim jest zlokalizowane. Koszty utrzymania mieszkania to głownie koszty czynszu, sprzątania klatek schodowych, funduszu remontowego, ogrzewania, opłaty administracyjne, zagospodarowania terenu wokół budynku. O ile dla budynków jednorodzinnych fotowotaika i pompy ciepła to bardzo popularne rozwiązanie pozwalające na generowanie oszczędności i obniżenie rachunków za energię elektryczną i ogrzewanie, o tyle dla budynków wielorodzinnych dopiero od niedawna wprowadza się tego typu rozwiązania.

Autonomia a wspólnota – jak różnią się relacje z sąsiadami w domu i w mieszkaniu?

Decydując się na zakup mieszkania należy mieć na uwadze na to, że z każdej strony mogą otaczać nas sąsiedzi, i że nasze relacje z nimi mogą mieć różny charakter. Przede wszystkim decyzje odnośnie budynku wielorodzinnego podejmowane są przez wspólnotę, poprzez głosowanie i są zgodne z większością głosów mieszkańców, z którą kupujący nie koniecznie musi się zgadzać jednak do podjętej decyzji musi się dostosować. Istnieje więc ryzyko wystąpienia kłótni i nieporozumień pomiędzy sąsiadami mającymi sprzeczne cele i pragnienia. Niezależność w przypadku domu jest większa jednak również może być ograniczona jeśli decydujemy się na zakup domu szeregowego, w zabudowie bliźniaczej czy też wolnostojącego ale położonego w bliskim sąsiedztwie innych domów. Sąsiedzi zazwyczaj nie ingerują w zagospodarowanie terenu wokół domu i mniej rygorystycznie reagują na hałas w godzinach ciszy jednak w niektórych przypadkach należy dostosować się do niektórych decyzji, na przykład związanych ze spójną elewacją budynku. Sąsiedztwo ma także swoje zalety – sąsiedzi mogą pomóc nam w różnych sytuacjach (zaopiekować się dziećmi, zwierzętami lub mieszkaniem/domem; zrobić zakupy). Ich obecność jest także przydatna w sytuacji gdy wyjeżdżamy i mogą oni dbać o bezpieczeństwo domostwa.

Inwestycja na przyszłość – dom czy mieszkanie są lepszą opcją pod względem zwrotu z inwestycji?

Nie jesteś pewien czy w danej lokalizacji zostaniesz przez dłuższy czas lub chcesz kupić inwestycję, na której będziesz zarabiać? W takim razie powinieneś zdecydować się na zakup mieszkania. Mieszkanie jest prościej wynająć i sprzedać, a jednocześnie koszty jego wykończenia są znacznie niższe aniżeli koszty wykończenia i wyposażenia domu. Dodatkowo mieszkania zazwyczaj zlokalizowane są w centrach miast, co jest atrakcyjne z punktu widzenia chcących wynająć mieszkanie studentów, pracowników czy rodzin z dziećmi. Dom jest trudniej sprzedać ze względu na jego metraż, a co za tym idzie – cenę za metr kwadratowy inwestycji jednak nie brakuje osób, które byłyby zainteresowane kupnem czy wynajmem tego typu inwestycji. Odpowiadając na pytanie czy dom czy mieszkanie jest bardziej opłacalne pod względem zwrotu z inwestycji – korzystniejszy w tym przypadku jest zakup mieszkania w bloku aniżeli domu.

Podsumowanie

Decyzja o zakupie domu lub mieszkania jest kwestią indywidualną jednakże przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się nad kosztami takiej inwestycji i ewentualną możliwością jej sprzedaży lub wynajmu w przyszłości jeśli kupujący nie jest pewien czy będzie to jego docelowe miejsce zamieszkania. Niezależnie od wyboru, warto skorzystać z usług sprawdzonych firm deweloperskich, które pomagają w realizacji wielu formalności związanych z zakupem (na przykład w pozyskaniu kredytu hipotecznego) i są w stanie realizować usługi dodatkowe (fotowoltaika, pompy ciepła).