Czym jest fotowoltaika 10 kw i jak działa?

Fotowoltaika 10 kW to nic innego jak instalacja fotowoltaiczna o mocy dziesięciu kilowatów, co jest mocą wystarczającą by zaopatrzyć w energię elektryczną  większość dużych gospodarstw domowych w Polsce. Fotowoltaiką nazywa się system, który funkcjonuje dzięki efektowi fotoelektrycznemu. Energia słoneczna, a właściwie promieniowanie słoneczne  za sprawą specjalnych urządzeń zamieniana jest w energię elektryczną. Urządzenia, o których mowa to panele fotowoltaiczne umożliwiające przekształcenie prądu elektrycznego stałego w prąd zmienny. Energia kreowana w ten sposób może zostać wykorzystana w wielu dziedzinach, a w szczególności do ogrzewania pomieszczeń, zasilania sprzętów czy też podgrzewania wody użytkowej. Schemat działania fotowoltaiki jest bardzo prosty: promienie słoneczne (pojedyncze fotony)  padają na panele fotowoltaiczne  wykonane najczęściej z krzemu, wprawiają w ruch elektrony, które z kolei wytwarzają energię elektryczną. Energia ta przekształcana jest w prąd elektryczny stały i przechodzi przez urządzenia zwane falownikami (inwerter solarny), co pozwala na przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny taki, jaki wykorzystywany jest w gospodarstwach domowych.


Ile kosztuje instalacja fotowoltaiki 10kW w Polsce?

Koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW jest zróżnicowany. Zależy przede wszystkim od wersji, na jaką zdecyduje się kupujący i od kilku innych czynników. Wśród nich należy wyróżnić przede wszystkim nachylenie dachu (płaski, prawie płaski, nachylony, bardzo nachylony). Istotna jest także ekspozycja dachu, a mianowicie to z jakiej strony mogą zostać zainstalowane panele fotowoltaiczne (północ, południe, wschód, zachód).  Właściciele chcący magazynować energię powinni zastanowić się nad zakupem magazynu energii, co stanowi dodatkowy wydatek jednak może się okazać inwestycją bardzo opłacalną i korzystną w dłuższej perspektywie czasowej. Przyjmuje się, że koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy dziesięciu kilowatów – wraz z montażem – oscyluje w granicach od 49 do 65 tysięcy złotych.


Jakie są korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznej 10kW?


Gospodarstwa domowe, w których zainstalowano rozwiązania fotowoltaiczne mogą zostać sprzedane po wyższej cenie ze względu na to, że taka inwestycja podnosi wartość nieruchomości. Ponadto stają się one niezależne od podwyżek cen prądu, co jest obecnie zjawiskiem często występującym. Właściciele domów czy też właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, gdzie podłączona została instalacja fotowoltaiczna mogą więc zyskać spokój psychiczny, gdyż nie muszą z niecierpliwością wyczekiwać tego jak zmieni się sytuacja ekonomiczna na świecie i jak zostanie ukształtowana polityka gospodarcza państwa. Energia zgromadzona z wykorzystaniem systemów fotowoltaicznych może być wykorzystana niezależnie od pory dnia, a nie jak sądzi część osób rozważających skorzystanie z paneli fotowoltaicznych – jedynie w ciągu dnia, gdy świeci słońce. Panele zaprojektowane są w taki sposób, by magazynować energię przez około siedem dni. Pora roku również nie ma znaczenia, gdyż panele pokryte są materiałami uniemożliwiającymi osadzanie na nich brudu czy śniegu. Dodatkowo rozwiązanie to jest ekologiczne – nie generuje szkodliwych dla środowiska gazów oraz hałasu.  Nie wymaga także częstych ingerencji ze strony człowieka, tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku ogrzewania węglem, pelletem czy innymi materiałami opałowymi.  Pozostałe korzyści to możliwość odliczenia od podatku i otrzymania dotacji z programów państwowych na zakup systemów fotowoltaicznych.


Ile energii elektrycznej może wyprodukować instalacja fotowoltaiczna 10 kW?


Im większa powierzchnia instalacji fotowoltaicznej oraz im lepsze jej naświetlenie, tym lepsza wydajność instalacji. Instalacja o mocy 10 kilowatów jest instalacją o dość dużej mocy i najczęściej wybierają ją właściciele gospodarstw rolnych, jednostki samorządu, spółdzielnie oraz wszyscy inni, którzy mają większe zapotrzebowanie na energię.  Moc produkcyjna zależy także od rodzaju paneli, jakie zostały zainstalowane. Instalacja o takiej mocy, w polskich warunkach pogodowych skierowana na stronę południową z każdego 1kW mocy może wyprodukować 1000 kWh energii elektrycznej rocznie, czyli w przypadku instalacji o której mowa wartość ta wyniesie 10 MWh/rok.


Czy opłaca się inwestować w instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kW?


    Jak już wspomniano wcześniej – tego typu instalacje wykorzystywane są przez jednostki potrzebujące większej mocy. Przy odpowiednim nasłonecznieniu, odpowiedniej wielkości instalacji fotowoltaicznej i rodzaju materiałów, z jakich zostały wykonane panele – każda instalacja fotowoltaiczna jest korzystna, gdyż tego typu inwestycja zwraca się w dłuższej perspektywie czasowej.  Pomimo  konieczności poniesienia nakładów początkowych, domownicy zyskują niezależność od podwyżek cen prądu, co skutkuje ich obniżonymi rachunkami przez nawet kilkadziesiąt lat. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie z ofert firm deweloperskich – takich jak na przykład AM Projekt. Firma ta oferuję usługę „Niezależni”, w ramach której organizuje wszelkie formalności związane z instalacją zarówno fotowoltaiki, jak i pomp ciepła oraz zajmuje się ich projektowaniem, szacowaniem kosztów oraz montażem.


Jakie są koszty utrzymana i serwisowania instalacji fotowoltaicznej 10kW?

Panele fotowoltaiczne zostały tak zaprojektowane, by ingerencja w utrzymanie ich czystości ze strony człowieka była minimalna. Od czasu do czasu należy jednak umyć. Koszt mycie to około 8 złotych za metr kwadratowy paneli. Warto skorzystać z usług profesjonalnych firm oferujących usługi mycia, gdyż w przeciwnym razie – nie posiadając odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności i środków – można uszkodzić panele. Instalacje fotowoltaiczne muszą także przechodzić przegląd elektryczny, który zaleca się wykonywać raz na pięć lat. Przeglądu musi dokonać wykwalifikowany pracownik, a koszt takiej usługi może  wynosić od 300 do 1000 złotych.


Podsumowanie


Odpowiedź na pytanie ile kosztuje fotowoltaika 10 kw nie jest prosta, gdyż cena instalacji zależy od wielu czynników, a w szczególności od jej wielkości oraz ceny usług montażowych. Z tego powodu najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnych firm, które oferują kompleksowe usługi projektowania instalacji, ich wyceny i montażu. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW jest bardzo wydajna i służy zaspokojeniu potrzeb energetycznych zarówno mniejszych, jak i większych gospodarstw.