Pomimo tego, że pojęcie „Trójmiasto” na stałe użytkowane jest w języku polskim, nie każdy wie co ono dokładnie oznacza. Dla osób pragnących poznać odpowiedź na pytanie „Co to jest Trójmiasto” – wyjaśniamy: za Trójmiasto uważa się obszar na północy Polski zlokalizowany nad Zatoką Gdańską oraz Zatoką Pucką w województwie pomorskim, obejmujący trzy połączone miasta: Gdynię, Sopot oraz Gdańsk. Przez wiele osób obszar ten uznawany jest całościowo, jako jeden „organizm” jednakże formalnie każde z tych miast działa oddzielnie. 20 marca 2007 roku została podpisana (przez prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu) Karta Trójmiasta, czyli deklaracja o zaciśnieniu współpracy pomiędzy leżącymi w bliskiej odległości miastami: Gdańsk, Sopot, Gdynia.  W ramach tej współpracy poruszone zostały kwestie wspólnego biletu komunikacji miejskiej, koordynacji remontu dróg, promocji atrakcji turystycznych, kalendarza imprez kulturalnych, stworzenia sieci szkół. Trójmiastem nazywa się nie tylko wspomniane wcześniej miasta, ale często także sąsiednie miejscowości tworzące razem z miastami aglomerację trójmiejską.


Edukacja w Gdańsku

    Gdańsk przyciąga uwagę studentów z całej Polski przede wszystkim ze względu na niezwykle wysoki poziom edukacji w placówkach wyższych. Studenci, którzy ukończyli edukację wyższą w Gdańsku często zatrudniani są na specjalistycznych lub wyższych stanowiskach, które jednocześnie są dobrze płatne. Publiczne placówki edukacyjne zlokalizowane na obszarze Gdańska to Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, Politechnika Gdańska, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Oprócz uczelni publicznych, w Gdańsku zlokalizowanych jest także wiele uczelni wyższych (niepublicznych) realizujących kierunki studiów niedostępne na uniwersytetach. Oczywiście na obszarze Gdańska funkcjonuje także wiele szkół podstawowych i średnich o zróżnicowanym profilu, więc decydujący się na życie w Gdańsku mogą zapisać dzieci do szkół odpowiadających ich wymaganiom i stwarzających wspaniałe możliwości rozwoju zawodowego w przyszłości.


Rozrywka w Gdańsku

    Za sprawą podpisania przez prezydentów miast Karty Trójmiasta, podróżowanie zarówno po samym Gdańsku jak i sąsiadujących miastach tworzących aglomerację trójmiejską, można swobodnie i w stosunkowo krótkim czasie dotrzeć do wielu miejsc rozrywki, jakie oferuje tak duże miasto. Życie rozrywkowe w Gdańsku skupia się przede wszystkim wokół klubów, dyskotek, kin, restauracji, miejsc do zabawy dla całej rodziny, teatrów, Aquaparków, basenów i wielu innych miejsc. Konkurencja jest na tyle duża, że ceny nie są wygórowane a zarówno turyści jak i osoby na stałe mieszkające w Gdańsku mogą wybierać spośród wielu opcji w zależności od  lokalizacji oraz tego, która oferta bardziej im odpowiada.


Atrakcje w Gdańsku

    Gdańsk jest miastem mającym wieloletnią historię. Wśród atrakcji i zabytków, jakie warto w nim zobaczyć należy wyróżnić przede wszystkim Ratusz Głównego Miasta stanowiący muzeum historyczne. Jest to jednocześnie wizytówka miasta umieszczana często na pocztówkach i w folderach reklamowych. Obok Ratusza umiejscowiony został pomnik Neptuna, czyli równie sławna atrakcja Gdańska.  Miejscem wartym odwiedzenia jest również Bazylika Mariacka w Gdańsku, wieża widokowa,  Europejskie Muzeum Solidarności w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej,  Westerplatte, Muzeum Bursztynu, Góra Gradowa, Centrum Nauki Hevelianum. W dzielnicy Gdańska – Sobieszewo odwiedzić można wyspę sobieszewską, czyli idealne miejsce do wypoczynku na plaży i kąpieli w Morzu Bałtyckim, a także podziwiania ptaków w „Ptasim Raju”.


Gdzie warto zamieszkać w Gdańsku?

    Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników – przede wszystkim od potrzeb i preferencji przyszłych mieszkańców Gdańska.  Osoby pragnące ciszy i spokoju z pewnością wybiorą lokalizację bardziej odosobnioną, na obrzeżach miasta, gdzie zazwyczaj powstają osiedla domów jednorodzinnych wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej czy też w zabudowie szeregowej. Z kolei kupujący pragnący mieć szybki dostęp do centrum miasta będą preferować budynki zlokalizowane bliżej centrum, a zazwyczaj będą to domy wielorodzinne.  Rodziny z dziećmi będą poszukiwały miejsca do życia w pobliżu przedszkoli, szkół, placów zabaw czy też innych obiektów umożliwiających wspólne spędzanie wolnego czasu w gronie rodziny. Dla niektórych odpowiedź na pytanie „Gdzie warto zamieszkać w Gdańsku” będzie zależała od kwoty, jaką należy wydać na wymarzony dom lub mieszkanie – te zlokalizowane w pobliżu Morza Bałtyckiego lub w sąsiedztwie plaż będą znacznie droższe aniżeli umiejscowione na obrzeżach miasta.


Dom czy mieszkanie w Gdańsku?

    Mieszkanie zarówno w domu, jak i w mieszkaniu ma swoje wady i zalety. Ponownie odpowiedź na zadane w tytule pytanie zależy od preferencji i przyzwyczajeń kupującego, ale nie budzi wątpliwości fakt, że decydując się na dom lub mieszkanie warto skorzystać z usług firm mających doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji.  Jedną z działających w branży od długiego czasu jest firma AM Projekt. Specjalizuje się ona przede wszystkim w kompleksowym budownictwie osiedli domów jednorodzinnych i wielorodzinnych w zabudowie szeregowej i bliźniaczej oferując jednocześnie wykonawstwo usług dodatkowych w ramach programu „Niezależni” (projektowanie, wycena, montaż instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła).  Jeśli chodzi o instalacje tego typu, nowoczesnych rozwiązań oszczędzających czas i pieniądze to możliwość ich realizacji na etapie budowy domu zasługuje na szczególną uwagę i w takim wypadku warto zastanowić się nad kupnem domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Dodatkowo decydując się na zakup domu możemy liczyć na większy metraż niż w przypadku mieszkania, własny garaż, teren zielony wokół domu, który można zagospodarować zgodnie z własnymi potrzebami i gustem. Życie w domu jednorodzinnym (wolnostojącym, bliźniaku czy szeregowcu) w Gdańsku jest o wiele bardziej komfortowe, a często także mniej kosztowne niż w przypadku życia w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli korzysta się z odnawialnych źródeł pozyskania energii na wodę, prąd czy ogrzewanie.


Czy warto zamieszkać w Gdańsku – podsumowanie

Życie w Gdańsku niesie za sobą wiele korzyści związanych przede wszystkim z bliskością świetnych miejsc do edukacji i rozrywki. Rynek pracy jest tu równie atrakcyjny – zatrudnienie w Gdańsku mogą znaleźć osoby posiadający specjalizację z wielu branż – zarówno pracownicy biurowi jak i wykonujący pracę fizyczną. Dla niektórych szczególnie atrakcyjne może okazać się kupno domu jednorodzinnego w Gdańsku, zwłaszcza jeśli będą oni mogli na etapie budowy skorzystać z opcji instalacji fotowoltaiki lub pomp ciepła.