Co to jest pompa ciepła?


    Pompą ciepła nazywa się urządzenie przenoszące ciepło z ośrodka o niższej temperaturze do ośrodka o wyższej temperaturze. Proces ten odbywa się odwrotnie do naturalnego kierunku przepływu ciepła, a jego zaistnienie jest możliwe dzięki energii, która dostarczana jest z zewnątrz. Do prawidłowego przebiegu tego procesu potrzebna jest energia mechaniczna (dla pomp ciepła sprężynowych) czy też energii cieplnej (dla pomp absorpcyjnych).  Ten innowacyjny system grzewczy nie wytwarza energii samoistnie.


Jak działa pompa ciepła?

Pompa to urządzenie, które działa bardzo podobnie jak chłodziarki, ale ma odwrotne działanie, gdyż służy ogrzewaniu pomieszczeń oraz wody użytkowej. W przypadku chłodziarek wykorzystywany jest tak zwany obieg Lindego, którego mechanizm polega na tym, że ciepło jest wypompowywane z przechowywanych produktów i oddawane do pomieszczenia, w którym takie urządzenie stoi. W przypadku pompy ciepła zachodzi proces odwrotny – urządzenie to wypompowuje ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze (z gruntu czy też z powietrza na zewnątrz budynku). Następnie ciepło to jest dodatkowo podgrzewane, a na końcowym etapie – oddawane do ogrzewanego pomieszczenia. Pompy ciepła nie wytwarzają więc własnej energii tak jak ma  to miejsce podczas użytkowania systemów zasilanych takimi paliwami jak węgiel, olej czy elektryczność. Pobieranie ciepła z otoczenia przez pompę ciepła, następnie jej oddawanie – po ogrzaniu – do pomieszczenia odbywa się zgodnie z zasadą fizyczną nazywaną efektem Joule’a.


Rodzaje pomp ciepła

    Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Wyróżnić można pompy ciepła powietrzne, które cieszą się największą popularnością i są najchętniej kupowane przez osoby pragnące wykorzystać energię dostarczaną z zewnątrz do ogrzewania pomieszczeń.  Pompy te możemy podzielić na urządzenia typu powietrze – powietrze służące do ogrzewania pomieszczeń oraz typu powietrze-woda, których zadaniem jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Mogą one sprawnie działać w temperaturach do minus dwudziestu pięciu stopni Celsjusza przy czym niższa temperatura otoczenia oznacza spadek efektywności działania pompy.  Pompy ciepła powietrzne zazwyczaj składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej chociaż na rynku dostępne są także pompy typu monoblok, czyli mające jeden, kompletny moduł.  Innym rodzajem pompy ciepła są pompy ciepła gruntowe, których zakup jest najbardziej kosztowny. Z uwagi na ten fakt nie są one tak popularne jak pompy ciepła powietrzne. Ponadto, by mogły sprawnie działać, wymagana jest instalacja poziomego lub pionowego wymiennika gruntowego, co z kolei wiąże się z koniecznością wykonania głębokich wierceń czy też wyżłobienia terenu. Na rozwiązanie to decydują  się więc najczęściej osoby znajdujące się na początkowym etapie realizacji inwestycji budowy domu. Ten rodzaj pompy ciepła jest jednakże bardzo wydajny i stabilny, a to za sprawą stałej temperatury panującej na określonej głębokości. Do najrzadziej wykorzystywanych pomp ciepła należy zaliczyć wodne pompy ciepła. Brak ich popularności wynika z faktu, że  do ich instalacji wymagane są określone warunki wodne, czyli na przykład strumień, rzeka, studnia głębinowa. Instalacja układana jest wówczas na dnie zbiornika i wymaga montażu filtrów chroniących pompę przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie. Doświadczone firmy deweloperskie zapewniające klientom także usługi dodatkowe w postaci instalacji pompy ciepła – takie jak firma AM Projekt – doskonale wiedzą jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne cenowo i efektywne i dlatego też mogą służyć klientom profesjonalnym doradztwem, a jednocześnie zajmują się montażem tego rozwiązania od razu na etapie realizacji inwestycji (budowy domu).


Ile kosztuje pompa ciepła?

    Koszt pompy ciepła jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Jak już wspomniano wcześniej – wodna pompa ciepła oraz pompa gruntowa to najbardziej kosztowne inwestycje, gdyż często ich montaż wymaga wykonywania szeregu dodatkowych prac takich jak odwierty, konieczność instalacji filtrów czy też zamocowania pompy w zbiorniku wodnym. Jednocześnie ogromną rolę odgrywa moment, w którym inwestor decyduje się na instalację pompy ciepła. Najbardziej korzystne jest dla inwestora zamontowanie pompy jeszcze na etapie budowy budynku, gdyż wówczas nie istnieje konieczność rearanżacji przestrzeni na zewnątrz budynku (na przykład rozkopywania zagospodarowanego już ogródka). Ponadto właściciele domów pragnący zdecydować się na przykład na pompę wodną i poszukujący studni głębinowej na obszarze swojej działki mogą przekonać się,  że takie rozwiązanie nie jest możliwe ze względu na to, że taka studnia głębinowa zlokalizowana jest pod postawionym już budynkiem. Dlatego też firmy deweloperskie oferujące wykonawstwo usług dodatkowych w postaci instalacji pomp ciepła czy też instalacji fotowoltaicznych przy budowie domu cieszą się tak ogromną popularnością . Wówczas eksperci doradzają w zakresie wyboru najbardziej korzystnego rozwiązania grzewczego a fachowcy zajmują się jego montażem na początkowym etapie budowy, co pozwala na uniknięcie dodatkowych wydatków.


Dlaczego posiadanie pompy ciepła jest opłacalne?

    W dobie nieustannie wzrastających rachunków za ogrzewanie i wzrostu cen materiałów opałowych takich jak węgiel, pellet, ekogroszek czy innych – posiadacze pomp ciepła zwracają uwagę przede wszystkim na ekonomiczność tego rozwiązania. Niskie koszty eksploatacji w połączeniu z atrakcyjną ceną instalacji tego typu urządzenia – zwłaszcza w przypadku osób dopiero budujących domy – to główne czynniki, na które zwraca się uwagę. Dodatkowo dochodzi jeszcze wysoka efektywność pomp ciepła i stabilność ich działania -  szczególnie pomp gruntowych, które pobierają ciepło z otoczenia o względnie stałej temperaturze. Pompy ciepła nie są szkodliwe dla środowiska, a emitowany przez nich hałas jest niewielki. Domownicy nie mogą więc narzekać na uciążliwość tego urządzenia.  Są one jednocześnie urządzeniami o długiej żywotności (nawet kilkadziesiąt lat), a ich instalacja zwiększa wartość nieruchomości.


Podsumowanie

    Pompy ciepła to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną połączyć ekonomię z ekologią. Instalacja ich w trakcie budowy domu dodatkowo zwiększa korzyści, gdyż wówczas nie potrzebna jest ingerencja w zagospodarowane już obszary (na przykład w ogródku czy też w budynku mieszkalnym – poprzez wiercenie w ścianach). Decydując się na instalację pompy ciepła w trakcie budowy domu warto postawić na usługi sprawdzonych firm deweloperskich potrafiących odpowiednio dobrać typ urządzenia i stosownie go zainstalować