Czym jest fotowoltaika i czy warto w nią inwestować?

Widząc panele, których zadaniem jest magazynowanie energii słonecznej wiemy, iż są one powiązane z instalacją fotowoltaiczną. Jednakże fotowoltaika to nie tylko owe panele. Jak więc można zdefiniować to pojęcie? Czemu służy fotowoltaika? Fotowoltaika to pojęcie, które zyskało na popularności kilkanaście lat temu. Nazywa się tak dziedzinę nauki oraz techniki, które zajmują się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną. Innymi słowy: fotowoltaika to proces, dzięki któremu możliwe jest wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego, a do realizacji tego celu wykorzystywane jest zjawisko fotowoltaiczne.  Wykorzystanie energii słonecznej do wytwarzania prądu jest bardzo ekologiczne i opłacalne dlatego też firmy wykonujące usługi montażu paneli oraz instalacji fotowoltaicznych cieszą się bardzo dużą popularnością.

Jakie czynniki wpływają na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Ceny instalacji fotowoltaicznych różnią się. Od czego więc zależą? Pierwszym, istotnym czynnikiem jest rozmiar instalacji, którego wyznacznikiem jest zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego. Inne zapotrzebowanie będzie miała dwuosobowa rodzina, a jeszcze inne większa. Instalacja fotowoltaiczne montowane są również na budynkach wielorodzinnych, dla których niezbędne jest urządzenie o dużej mocy. Po drugie, cena instalacji fotowoltaicznej zależy od miejsca, w którym pragniemy zamontować panele fotowoltaiczne. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest ich montaż na dachu ale można je także zamontować na glebie. Każde z tych rozwiązań wymaga innego systemu montażowego, różniącego się ceną. System montażowy może być droższy także wówczas gdy pokrycie dachu jest strome – niezbędne są wówczas specjalne mocowania i dodatkowe mechanizmy. Jeszcze do niedawna montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie lub dachu garażu wolnostojącego czy budynku gospodarczego wiązał się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 23% podatku VAT. Obecnie instalacje funkcjonalne umieszczane na budynku o powierzchni do trzystu metrów kwadratowych objęte są 8% podatkiem VAT. Decydujący się na zakup instalacji fotowoltaicznej powinni także zwrócić uwagę na parametry techniczne instalacji, a co za tym idzie – na komponenty, z których została ona wykonana. Z racji zależności pomiędzy jakością komponentów a wydajnością instalacji, doświadczeni i profesjonalni producenci komponentów, użytkujący w procesach produkcyjnych wysokiej jakości materiały żądają za swoje produkty wyższych cen.  Warto też pamiętać, iż komponenty mające większą trwałość i efektywność – takie jak na przykład ogniwa monokrystaliczne -  będą miały  również wyższą cenę. Równie istotny jest rodzaj paneli fotowoltaicznych, na jaki się zdecydujemy.  Przy ich wyborze warto zwracać uwagę na to, czy dany rodzaj spełnia nasze wymagania oraz na ich trwałość. Na cenę całej instalacji fotowoltaicznej wpływają także zabezpieczenia, w jakie jest wyposażona; koszt montażu; rodzaj inwertera; dostępność programów wsparcia.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne i jakie są ich rodzaje?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, a ich cena – jak już wspomniano wcześniej – różni się w zależności od ich trwałości i efektywności. Najpopularniejsze na rynku polskim w ostatnich latach były moduły monokrystaliczne wyróżniające się mocą szczytową od 310 do 360 Wp, a ich cena to od 500 do 650 złotych. Kupujący mają do wyboru panele słoneczne pierwszego typu wyróżniające się wysoką sprawnością , które dzielą się  na ogniwa polikrystaliczne (starsza technologia) oraz monokrystaliczne. Ten drugi rodzaj paneli jest najczęściej wybieranym przez kupujących, gdyż charakteryzuje je duża produkcja energii elektrycznej z jednoczesnym wykorzystaniem mniejszej powierzchni. Panele polikrystaliczne są mniej sprawne aniżeli monokrystaliczne, ale jednocześnie ich cena jest niższa. Wykonane są z kryształów krzemu i wyróżniają się niebieską, mieniącą barwą.  Palne słoneczne drugiego typu to panele cienkowarstwowe wytwarzane najczęściej z jednego ogniwa i mające grubość kilku milimetrów. Ich zaletą jest możliwość instalacji na elewacjach. Dzielą się one na panele z ogniwami CdTe oraz CIGS, których nazwy pochodzą od pierwiastków, z jakich je wykonano.

Czy koszt instalacji fotowoltaicznej zwróci się w przyszłości?

Decydujący się na montaż paneli fotowoltaicznych mają nadzieję, że inwestycja ta zwróci się w przyszłości. Czy faktycznie tak jest? Pomimo dość wysokich finansowych nakładów początkowych, fotowoltaika jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, gdyż umożliwia trwałe obniżenie rachunków za energię elektryczną. W perspektywie 20-30 lat użytkowania oszczędności, jakie wygenerujemy korzystając z rozwiązań fotowoltaicznych powinny pokryć (zależy to od nasłonecznienia paneli fotowoltaicznych, a co za tym idzie od zdolności do generowania energii elektrycznej) koszty inwestycji. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że różne sytuacje losowe mogą wpłynąć na koszt użytkowania fotowoltaiki. O ile same panele są odporne na różne warunki atmosferyczne o tyle czasami zostaje nagromadzony na nich śnieg, liście czy trudny do usunięcia brud (na przykład sadza z komina) i wówczas konieczne jest ich czyszczenie. Elementy instalacji mogą się uszkodzić na przykład jeśli spadnie na nie drzewo i wówczas konieczna będzie ich wymiana. Kluczem do tego, by koszty fotowoltaiki się zwróciły – a nawet generowały zysk – jest odpowiednio dobrana – w zależności od zużycia energii – moc instalacji. Należy także uwzględnić ewentualny wzrost zapotrzebowania na energię w przyszłości oraz ewentualny spadek wydajności paneli na przykład w sytuacji jeśli na sąsiadującej działce mógłby powstać wysoki budynek, który zasłoni promienie słoneczne padające na panele.

Jak wybrać odpowiedniego instalatora fotowoltaiki i dlaczego warto postawić na jakość?

Dobre firmy zajmujące się instalacją fotowoltaiki to takie firmy, które oferują kompleksowe usługi. Zajmują się projektowaniem instalacji – z uwzględnieniem najbardziej nasłonecznionych miejsc – jej doborem (odpowiednie panele),  wyceną oraz montażem. Służą klientom profesjonalnym doradztwem w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań i odpowiadają na wszelkie pytania. Warto skorzystać z usług firm posiadających wieloletnie doświadczenie na rynku gdyż doskonale wiedzą oni urządzenia jakich producentów są najbardziej efektywne i trwałe. Niewątpliwie najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm deweloperskich oferujących jednocześnie montaż instalacji fotowoltaicznych – takich jak na przykład AM Projekt – gdyż zakładanie instalacji w odpowiednio wczesnym etapie budowy domu jest opłacalne i nie wymaga ingerencji w gotową elewację czy pokrycie dachowe. Wysokiej jakości rozwiązania nie będą wymagały interwencji przez długie lata i zapewnią wysoką wydajność.

Podsumowanie - Ile kosztuje fotowoltaika i czy warto inwestować w nią? Najważniejsze czynniki wpływające na cenę i korzyści finansowe.

Koszt fotowoltaiki jest zróżnicowany, ale niezależnie od tego jak jest on wysoki, w perspektywie kilkudziesięciu lat użytkowania z pewnością się zwraca z uwagi na obniżone rachunki za energię elektryczną. Wśród czynników wpływających na cenę instalacji fotowoltaicznej należy wyróżnić rodzaj paneli, na jakich zakup się zdecydujemy; nasłonecznienie paneli; moc instalacji; koszty montażu. Instalacja pozostaje bezobsługowa przez wiele lat magazynując energię głównie latem. Nagromadzona energia może być wykorzystywana zimą kiedy to nasłonecznienie – a co za tym idzie – produkcja energii jest mniejsza.