Bąkowo – krótka charakterystyka miejscowości.


    Bąkowo jest osadą zlokalizowaną w województwie pomorskim, w regionie Kaszub. Należy do powiatu gdańskiego i gminy Kolbudy. Według danych z 2020 roku Bąkowo zamieszkiwało 871 osób jednak już niedługo liczba mieszkańców może się znacząco zwiększyć ze względu na nieustający wzrost zainteresowania tym malowniczym terenem. Bąkowo umiejscowione jest nieopodal rezerwatu przyrody Bursztynowa Góra oraz nazwanego tak samo wzniesienia. Pierwsze wzmianki historyczne Bąkowa, czyli wsi, która w języku niemieckim została nazwana Bankau, pochodzą z XV wieku. W latach 1343-1347 bogaci kupcy gdańscy – bracia Czarnowie – stali się prawdopodobnie właścicielami Bąkowa. W wieku XVIII – w jego drugiej połowie – właścicielem Bąkowa został prawdopodobnie Fryderyk von Conradi. Fryderyk von Conradi zapisał na rzecz utworzonej szkoły wyższej w Jankowie cały swój majątek – łącznie ze wsią Bąkowo. Zabudowania dawnego założenia dworsko-folwarcznego należą obecnie do spółki P.&P.


Bąkowo koło Gdańska – jakie są połączenia z centrum miasta?

    Komunikacja pomiędzy Bąkowem a centrum Gdańska jest przyjemna i nie zajmuje wiele czasu. Z racji tego, że Bąkowo położone jest przy drodze krajowej 221, która następnie łączy się z drogą 91 prowadzącą bezpośrednio do centrum Gdańska. Podróż do centrum Gdańska samochodem zajmuje jedynie około 20 minut. Można tam też dostać się komunikacją miejską – autobusem linii 256, 154, 255 lub tymi liniami autobusowymi oraz tramwajem (3 i 6). Wykorzystując komunikację miejską z Bąkowa do centrum miasta można dostać się w około godzinę. Również podróż piesza mogłaby być atrakcyjna dla wielu osób pragnących dotrzeć do centrum. Tego typu podróż zajmuje około 2 godzin i 40 minut, a spacer – zwłaszcza w okolicach Bąkowa – jest przyjemny ze względu na możliwość podziwiania malowniczych widoków.


Zalety życia w Bąkowie: spokój, przyroda i bliskość do Gdańska.

    Jakie są inne korzyści zamieszkania i życia w Bąkowie? Ta niepozorna wieś ma – wbrew pozorom – do zaoferowania bardzo wiele. Dla niektórych  bardzo atrakcyjny może się wydać już sam dojazd do Gdańska, a ściślej rzecz biorąc: niewielka odległość Bąkowa od Gdańska i możliwość dostania się do Gdańska w krótkim czasie. Docenią to w szczególności osoby, które chcą mieszkać w Bąkowie a pracować lub uczyć się w Gdańsku. Stwarza to także możliwości czerpania z wszelkich korzyści oferowanych przez Gdańsk: z klubów, restauracji, parków, miejsc rozrywki, miejsc kultury, placówek edukacyjnych oraz wielu innych.
    Bąkowo jest zlokalizowane w pobliżu rezerwatu przyrody Bursztynowa Góra. Rezerwat ten jest rezerwatem przyrody nieożywionej, jedynym w województwie pomorskim. Rezerwat Bursztynowa Góra został utworzony w 1954 roku, a na jego obszarze ochronie podlegają  wyrobiska kopalni odkrywkowej bursztynu mające najczęściej postać lejów i będące obecnie w większości już zarośnięte. Dla wielu bliskość przyrody i możliwość obserwacji tego jak natura ponownie przejmuje władanie nad terenami, które zostały poddane ingerencji człowieka to ogromny atut i dlatego też chętnie wprowadzają się oni do Bąkowa. Niewielka liczba ludności wsi i jej dość rozległy obszar stanowią także gwarancję ciszy i spokoju i dlatego Bąkowo staje się popularnym miejscem do zamieszkania.

Inwestycje i rozwój infrastruktury w Bąkowie – co czeka mieszkańców w najbliższych latach?

    Każde miasto, miasteczko czy wieś może rozwijać się tylko jeśli w danej lokalizacji realizowane są inwestycje. Bąkowo z uwagi na swą atrakcyjną lokalizację przyciąga uwagę firm pragnących wybudować tam nowe lokale do zamieszkania oraz uwagę osób, które chciałyby tam zamieszkać. Jedną z takich firm jest AM Projekt, czyli firma o wieloletnim doświadczeniu działalności w branży, będąca realizatorem wielu nieruchomości zlokalizowanych zarówno w samym Gdańsku, jak i w okolicznych miejscowościach. Plany inwestycyjne w Bąkowie obejmują powstanie wielu, nowych nieruchomości a wraz z ich powstaniem mieszkańcy będą mogli liczyć na stworzenie lub polepszenie stanu istniejących ulic i dróg, powstanie nowych lokali handlowych i usługowych, nowych placów zabaw i wszelkich innych inwestycji.


Edukacja, kultura i rekreacja: co Bąkowo oferuje swoim mieszkańcom?

    W Bąkowie funkcjonuje  przedszkole niepubliczne, a także szkoła podstawowa.  Jak na tak niewielką obszarowo i ludnościowo miejscowość jest to i tak dużo, ale mieszkańcy Bąkowa nie potrzebują więcej placówek edukacyjnych, gdyż w łatwy i szybki sposób mogą dostać się do Gdańska. Z kolei oferta edukacyjna Gdańska jest niezwykle rozbudowana i obejmuje placówki edukacyjne o różnym profilu. W Gdańsku zlokalizowane są także jedne z najpopularniejszych i cieszących się ogromną renomą uniwersytetów w Polsce: Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska oraz wiele szkół wyższych. W Bąkowie istnieje Szkółka Jazdy Konnej. Ponadto teren ten obfituje w ścieżki piesze i rowerowe i stwarza możliwości podziwiania niezwykłej przyrody w ciszy i spokoju.


Opinie mieszkańców: dlaczego wybrali Bąkowo i co najbardziej cenią w tej miejscowości?


    Dla mieszkańców Bąkowa wieś ta jest szczególnie atrakcyjna z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest bliskość Gdańska, a drugim niewielka liczba ludności i niewielki obszar Bąkowa. Połączenie tych dwóch aspektów stwarza możliwości bardzo komfortowego mieszkania w otoczeniu przyrody i ludzi, którzy się znają i są sobie przyjaźni oraz pomocni i jednoczesnego dostępu do wszelkich korzyści ofertowanych przez tak duże miasta jak Gdańsk. Rodzice przyszłych studentów nie muszą obawiać się wysokich kosztów wynajmu pokoju lub mieszkania studenckiego, gdyż ich dzieci mogą mieszkać w Bąkowie i na zajęcia dojeżdżać samochodem lub komunikacją miejską.  To samo można powiedzieć o ofercie edukacyjnej dla innych grup wiekowych – zarówno starsi jak i młodsi mogą znaleźć ciekawe i rozwijające zajęcia oraz aktywności w Gdańsku, gdyż siedzibę tam ma wiele firm realizujących tego typu usługi. Ponadto mieszkańcy Bąkowa cieszą się z tego, że wieś ta nieustannie się rozwija, a co za tym idzie – tworzone są nowe miejsca pracy.


Bąkowo koło Gdańska – podsumowanie


    Odpowiedź na pytanie: „Czy warto zamieszkać w Bąkowie koło Gdańska?” jest oczywista – tak. Korzystna lokalizacja, miłe sąsiedztwo, bliskość natury, łatwość komunikacyjna z Gdańskiem – to tylko niektóre z argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem. Bąkowo jest przez niektórych uważane za raj na ziemi.