Jak odgrodzić się od sąsiada w bliźniaku? Znaczenie zewnętrznego ogrodzenia


    Każdy z nas ceni sobie prywatność. Jest to szczególnie ważne w przypadku domów, które powinny być dla nas oazą spokoju, miejscem gdzie możemy się wyciszyć, zrelaksować odpocząć. Nikt nie lub ciekawskich spojrzeń przechodniów czy sąsiadów dlatego też nieodłącznym elementem każdego domu powinno być ogrodzenie. Jakie inne funkcje – oprócz zapewniania prywatności – gwarantuje nam zewnętrzne ogrodzenie? Przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa – właściciele domów z ogrodzeniem nie muszą martwić się, że ich dzieci nagle wybiegną na ulicę. Ogrodzenie stanowi także przeszkodę dla złodziei. Ponadto zapewnia nam komfort – właściciele zwierząt mogą wypuścić zwierzęta na odgrodzony obszar, nie obawiając się o ich ucieczkę lub wpadnięcie pod koła samochodu. Innym, bardzo istotnym aspektem związanym z ogrodzeniem jest efekt wizualny jaki ono zapewnia. Dobrze wykonane ogrodzenia spełniają wszystkie te warunki: osłaniają przed ciekawskimi spojrzeniami, są funkcjonalne, zapewniają bezpieczeństwo i poprawiają efekt wizualny domu. To czym odgrodzić się od sąsiada oraz jak odgrodzić się od sąsiada jest kwestią indywidualną.


Rodzaje ogrodzeń: Czym odgrodzić się od sąsiada na zewnątrz?
  

 Rodzajów ogrodzeń jest wiele: drewniane, siatka, metalowe, betonowe, z tworzyw sztucznych, murowane. Każde z nich ma swoje wady oraz zalety i wybór każdego zależy albo od upodobań właściciela albo też od kosztów, jakie należy za nie ponieść jeśli ogrodzenie nie jest uwzględnione w projekcie deweloperskim. Przy wyborze ogrodzenia należy zwracać uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest efekt wizualno-estetyczny, jaki chcemy osiągnąć – domy stylizowane na styl dawny nie będą dobrze wyglądały  w otoczeniu metalowego lub kompozytowego ogrodzenia, gdyż jest to rozwiązanie zbyt nowoczesne dla nich. Z drugiej strony dla domów w stylu nowoczesnym zbyt przestarzałe może okazać się ogrodzenie betonowe – odpowiedniejsze byłoby zastosowanie ogrodzenia kompozytowego czy metalowego. Istotnym czynnikiem jest także cena – za specjalnie stylizowane ogrodzenia zapłacimy więcej aniżeli za rozwiązania ogólnodostępne. Osoby pragnące zainwestować w automatyczne mechanizmy otwierania bram powinny zrezygnować z ogrodzeń drewnianych czy murowanych, gdyż wówczas i tak konieczne będzie połączenie ich z metalowymi elementami, co może nie wpływać korzystnie na ostateczny efekt wizualny.


Materiały do budowy ogrodzenia: drewno, metal czy kompozyt?


    Ogrodzenia metalowe wykonywane są zazwyczaj ze stali. Do ich cech charakterystycznych należy solidność oraz trwałość. Dla ich trwałości kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie, czyli ocynkowanie ogrodzenia i jego pomalowanie proszkowo. Wówczas ogrodzenia takie nie ulegają korozji i zachowują dobry wygląd przez długi czas. Ich projekty są różne i mogą być z łatwością dostosowywane do potrzeb i preferencji klienta (w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, ozdobne). Rodzajem ogrodzenia metalowego jest siatka metalowa, którą stosuje się najczęściej jako ogrodzenie tymczasowe. Inne rodzaje ogrodzenia metalowego to: ogrodzenia modułowe, ogrodzenia panelowe oraz ogrodzenia kute.
    Podobnie jak w przypadku ogrodzeń metalowych, również jeśli chodzi o ogrodzenia drewniane, możemy napotkać ich różne rodzaje: płot ze sztachet, płot z desek, płot z bali, płot ekranowy, płot krzyżowy, ogrodzenia ażurowe, ogrodzenia wypełnione, ogrodzenia poziome i pionowe. Tego typu ogrodzenia wyglądają pięknie jednak by mogły spełniać swe funkcje latami – należy je odpowiednio zabezpieczyć i regularnie o nie dbać.
    Ogrodzeniem kompozytowym nazywa się taki typ ogrodzenia, który wykonany jest z materiału pochodzącego z mieszaniny polichlorku winylu (PVC) oraz mączki drzewnej. Ogrodzenia kompozytowe mogą zostać dostosowane do różnego rodzaju aranżacji i mogą stanowić poważną konkurencję dla ogrodzeń metalowych (ze względu na wysoką odporność na warunki pogodowe). Zaletą ogrodzeń kompozytowych jest to, iż nie wymagają one przeprowadzania prac konserwacyjnych.

Estetyka vs funkcjonalność: jakie ogrodzenie będzie najlepsze dla Twojego bliźniaka?


    Pięknie wyglądające ogrodzenia nie zawsze są funkcjonalne, a te funkcjonalne – nie zawsze wyglądają ładnie. W związku z tym pojawia się pytanie, którą z tych opcji wybrać. Na szczęście niektóre firmy deweloperskie, takie jak firma AM Projekt działająca na obszarze Gdańska i okolic, gwarantuje swoim klientom kompleksową budowę zarówno domów w zabudowie bliźniaczej jak i domów szeregowych. Wieloletnie doświadczenie działalności w branży oraz poczucie estetyki pozwala firmie na proponowanie oraz realizowanie projektów zawierających już ogrodzenie, które spełnia oba warunki: funkcjonalność oraz estetykę. AM Projekt wykonuje ogrodzenia domów także dlatego, by zachować spójność wizualną między inwestycjami, dzięki czemu osiedla budowane przez firmę doskonale się prezentują.


Co dać na płot skoro deweloper wykonał ogrodzenie


    Jeśli firma deweloperska zajmująca się budową naszego domu w zabudowie bliźniaczej oraz jego otoczeniem wykonała płot i nie spełnia on naszych oczekiwań estetycznych lub projektowych – mamy kilka opcji. Pierwszą z nich jest likwidacja ogrodzenia i postawienie nowego, ale jest to czasochłonne i kosztowne zajęcie. Istnieje także prostszy sposób – jeśli jest to płot z siatki to można go bardzo łatwo – i niewielkim kosztem – ozdobić. Do tego celu mogą posłużyć nam jednoroczne lub wieloletnie pnącza czy też inne rośliny takie jak chociażby żywopłot. Innym sposobem jest zasłonięcie siatki ogrodzeniowej płotem lamelowym gwarantującym prywatność. Płot taki można wykonać nie tylko z elementów drewnopochodnych ale także z tworzyw sztucznych. Na rynku dostępne są też specjalne tworzywa – na przykład paski PVC – które można przetykać pomiędzy oczkami siatki i w ten sposób upiększyć ogrodzenie i dodatkowo osłonić się przed spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów.


Odgrodzenie się od sąsiada w bliźniaku – podsumowanie


    Odgradzając się od sąsiada w bliźniaku należy wnikliwie przeanalizować kilka kwestii (trwałość ogrodzenia, nakład prac nad nim, efekt wizualny). Dlatego też najlepiej jest korzystać z doświadczenia innych – firmy deweloperskie tworzące osiedla domów w zabudowie bliźniaczej lub osiedla domów w zabudowie szeregowej korzystają ze sprawdzonych sposobów odgradzania poszczególnych części domów, a do tego efekt końcowy jest spójny dla wszystkich nieruchomości.